Zespół szkolny zgodnie z warunkami konkursu jest przeznaczony dla około 400 dzieci. Zespół podzielono na dwie odrębne strefy. Strefę przedszkola mieszczącą się w budynkach nr 3 i 4 (łącznie 6 sal) , oraz strefę szkoły (łącznie 8 sal lekcyjnych) i obiektów towarzyszących (między innymi laboratorium komputerowe, świetlica, sala wideo, biblioteka i inne) mieszczących się w pozostałych budynkach. W budynku nr 1 zlokalizowano węzeł sanitarny wspólny dla szkoły i przedszkola.
Główny szkielet budynków stanowi konstrukcja w postaci słupów i podciągów żelbetowych. Przestrzeń ścian natomiast projektuje się jako wypełnianą mieszczanką ziemną wg technologii „rammed earth” (ziemi ubijanej w szalunku). Jest to najtańsza dostępna technologia nie wymagająca wyspecjalizowanej siły roboczej.
Stropy między kondygnacjami zaprojektowano jako żelbetowe- wylewane, monolityczne dla usztywnienia konstrukcji.
Nad ostatnią kondygnacją budynków usytuowano dach wsparty na dźwigarach z bambusa. Badania wykazały że bambus jest materiałem o wytrzymałości zbliżonej do stali. Odpowiednie jego odmiany są już od kilku lat uprawiane na Haiti. Z bambusa również zaprojektowano słupki wspierające dźwigary dachowe na galeriach i przy podcieniu na elewacji frontowej szkoły. Z tego materiału zaprojektowano również barierki i żaluzje w otworach okiennych.
Dla obniżenia kosztów ogrodzenie całego zespołu szkolnego zaprojektowano w technologii „sandbags” (worków polipropylenowych wypełnianych ziemią z niewielkim dodatkiem cementu).
Budynek szkoły posiada hybrydowy system dostarczania wody. Podstawowym źródłem wody jest deszczówka zbierana z powierzchni dachu i gromadzona w zbiornikach o łącznej pojemności 60 m3 zlokalizowanych obok budynków. W przypadku braku opadów rezerwy wody uzupełniane są z ujęcia studni głębinowej.
Ciepłą wodę użytkową uzyskuje się dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych umieszczonych na dachu budynku.
Woda po wykorzystaniu w instalacji wodnej budynku w postaci „szarej wody” odprowadzana jest do systemu rozsączającego, gdzie następuje oczyszczanie w strefie korzeniowej roślin.
Technologią, która umożliwia recykling odpadów organicznych pochodzenia ludzkiego jest spłukiwana wodą, nowoczesna toaleta kompostowa tupu separacyjnego. Toaleta zaopatrzona jest w system separacji stałej części odpadów od części płynnych.