Technologia strawbale (otynkowane tynkiem kostki słomy) została pierwszy raz zastosowana pod koniec XIX wieku w Sandhills (stan Nebraska) w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze budynki budowane były jako struktura somonośna bez użycia drewna. Ta metoda jest dośc szeroko rozpowszechniona w USA do dziś. Przyjęły się też metody w których stawbale jest wypełnieniem konstrukcji drewnianej (czasem innej).
Dobrze przygotowane kostki słomy (sprasowane z siłą 90-130 kg/m³) mają bardzo dobre właściwości cieplne- współczynnik przewodzenia ciepła γ =0,035 WmxK do 0,045WmxK, oraz bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej, przy grubości 40cm kostki U= 0,12 do 0,140 Wm²K (wg austriackego Instytute für Baubiologie und Ökologie). Kostki słomy tynkuje się tynkiem gliniano-piaskowym lub wapiennym.
Do dziś dnia na całym świecie powstało tysiące domów w tej technologii, która doczekała się wielu modyfikacji.
W Polsce
technologie zbliżone do strawbale stosowane były od kilkuset lat, jednak strawbale (glinosłomobela) w formie znanej ze Stanów Zjednoczonych wystartowała w naszym kraju na dobre dopiero w roku 2000.
We wsi
Przełomka powstał wtedy pierwszy budynek zaprojektowany przez architekta Paulinę Wojciechowską (budowany był na zgłoszenie jako budynek gospodarczy). Od tamtego czasu obiektów w tej technologii w Polsce stale przybywa. Jednym z pierwszych w pełni mieszkalnym budynkiem oddanym do użytku jest
dom w Lubli.
Z biegiem czasu zaczeły powstawać również firmy wykonawcze profesjonalnie zajmujące się budownictwem naturalnym. Pierszą z nich była firma
Biobudownicwo utworzona przez Janusza Świderskiego, który może się poszczycić jednym z pierwszych (oprócz budynku w Gajówce) domów mieszkalnych wykonanym w technologii prefabrykowanej.
Znaczne przyśpieszenie rozwoju technologii strawbale nastąpiło na początku 2010r, kiedy to miały premierę na Forum
Biobudownictwa i Forum
Cohabitat projektowane przez pracownię Jacek Gałąska Architekt
pierwsze w Polsce projekty katalogowe dedykowane technologii strawbale (glinosłomobeli). Projekty te w znaczący sposób przyczyniły się do rozpowszechnienia techologii naturalnych w naszym kraju i sprawiły że energooszczedne, nowoczesne budynki naturalne, mimo dużych kosztów projektowania stały się domami dostępnymi.
Od 2011 roku w pracowni Jacek Gałąska Architekt trwają prace we współpracy z
Fundacją Transformacja nad połączeniem technologii strawbale z nowoczesnymi systemami permakulturowymi pozwalającymi na jak najwyższą automomię energetyczną i żywnościową projektowanych ustrojów budowlanych.