O firmie

Firma JACEK GAŁĄSKA ARCHITEKT jest autorską pracownia projektową skupiającą wokół siebie projektantów różnych branż i specjalności. Firma istnieje od 2006r i jest jedną z pierwszych pracowni architektonicznych zajmujących się w naszym kraju budownictwem naturalnym (pierwsze polskie projekty katalogowe w technologii strawbale). Projektuje również budynki indywidualne w technologiach: strawbale, glina lekka, ziemia ubijana, sandbags i inne (również tradycyjne murowane). 
Firma ma na swoim koncie projekty największych budynków strawbale w Polsce. Wykonywane były również prace koncepcyjne dla terenów Zambii i Haiti z wykorzystaniem dostępnych, lokalnych materiałów.

Nasze projekty cechuje wysoki poziom wykonania, jak również innowacyjności. 

mgr inż. arch. Jacek Gałąska

Właściciel, główny projektant







Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1998). Architekt i urbanista z wykształcenia i zamiłowania.  
Doświadczenie w zakresie projektowania architektonicznego jak i urbanistycznego
Dążenia – popularyzacja naturalnych technik budownictwa i budynków autonomicznych

BUDYNKI W TECHNOLOGIACH NATURALNYCH 

Stoimy na progu zmian w sposobie życia i myślenia. Drożejąca energia, coraz wyższe ceny paliw i żywności sprawiają że nasza egzystencja staje się coraz droższa. Do tego coraz surowsze normy energetyczne i emisji dwutlenku węgla już teraz zmuszają inwestorów do stosowania coraz droższych rozwiązań technicznych w ich domach i miejscach pracy. To wszystko sprawia że własny, zdrowy dom jest w naszym kraju coraz bardziej nieosiągalnym marzeniem. 
Oczywiście nie musi tak być. Żeby zamieszkać w ciepłym i przede wszystkim zdrowym budynku nie trzeba wcale stosować wysoko przetworzonych materiałów i kosmicznych technologii. Z pomocą przychodzi nam budownictwo naturalne oparte na naturalnych, niskoprzetworzonych materiałach budowlanych takich jak drewno, glina czy słoma. Te tradycyjne, znane od pokoleń technologie wzbogacone o współczesną wiedzę techniczną, pozwalają tworzyć budownictwo energooszczedne, trwałe i zdrowe, niczym nie różniące się wizualnie od budynków do jakich przywykliśmy, a przy tym tańsze w budowie i dużo tańsze w eksploatacji.  

HISTORIA

strawbale

Technologia strawbale (otynkowane tynkiem kostki słomy) została pierwszy raz zastosowana pod koniec XIX wieku w Sandhills (stan Nebraska) w Stanach Zjednoczonych. 
Pierwsze budynki budowane były jako struktura somonośna bez użycia drewna. Ta metoda jest dośc szeroko rozpowszechniona w USA do dziś. Przyjęły się też metody w których stawbale jest wypełnieniem konstrukcji drewnianej (czasem innej). 

Dobrze przygotowane kostki słomy (sprasowane z siłą 90-130 kg/m³) mają bardzo dobre właściwości cieplne- współczynnik przewodzenia ciepła γ =0,035 WmxK do 0,045WmxK, oraz bardzo dobry współczynnik przenikalności cieplnej, przy grubości 40cm kostki U= 0,12 do 0,140 Wm²K (wg austriackego Instytute für Baubiologie und Ökologie).  Kostki słomy tynkuje się tynkiem gliniano-piaskowym lub wapiennym. 
Do dziś dnia na całym świecie powstało tysiące domów w tej technologii, która doczekała się wielu modyfikacji. 

W Polsce technologie zbliżone do strawbale stosowane były od kilkuset lat, jednak strawbale (glinosłomobela) w formie znanej ze Stanów Zjednoczonych wystartowała w naszym kraju na dobre dopiero w roku 2000. 
We wsi Przełomka powstał wtedy pierwszy budynek zaprojektowany przez architekta Paulinę Wojciechowską (budowany był na zgłoszenie jako budynek gospodarczy).  Od tamtego czasu obiektów w tej technologii w Polsce stale przybywa. Jednym z pierwszych w pełni mieszkalnym budynkiem oddanym do użytku jest dom w Lubli
Z biegiem czasu zaczeły powstawać również firmy wykonawcze profesjonalnie zajmujące się budownictwem naturalnym. Pierszą z nich była firma Biobudownicwo utworzona przez Janusza Świderskiego, który może się poszczycić jednym z pierwszych (oprócz budynku w Gajówce) domów mieszkalnych wykonanym w technologii prefabrykowanej.

Znaczne przyśpieszenie rozwoju technologii strawbale nastąpiło na początku 2010r, kiedy to miały premierę na Forum Biobudownictwa i Forum Cohabitat projektowane przez pracownię Jacek Gałąska Architekt pierwsze w Polsce projekty katalogowe dedykowane technologii strawbale (glinosłomobeli). Projekty te w znaczący sposób przyczyniły się do rozpowszechnienia techologii naturalnych w naszym kraju i sprawiły że energooszczedne, nowoczesne budynki naturalne, mimo dużych kosztów projektowania stały się domami dostępnymi.
Od 2011 roku w pracowni Jacek Gałąska Architekt trwają prace we współpracy z Fundacją Transformacja nad połączeniem technologii strawbale z nowoczesnymi systemami permakulturowymi pozwalającymi na jak najwyższą automomię energetyczną i żywnościową projektowanych ustrojów budowlanych. 




REKLAMA ZEWNĘTRNA